Haber

İngiltere’de 40 bin demiryolu işçisi iki günlük greve gitti

İngiltere’de maaş zamları ve çalışma koşulları konusunda süregelen anlaşmazlık nedeniyle 40 bin demiryolu işçisi 2 günlük grev başlattı.

Ülkede Demiryolları, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası’na (RMT) üye 40 bin demiryolu işçisi, maaşlarının enflasyona paralel olarak artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle iki günlük greve gitti.

Demiryolu işletmecisi Network Rail, personele bu yıl için %5 ve gelecek yıl için %4 zam teklif etti.

Sendika dün, Network Rail’in yeni teklifini enflasyonun altında olduğu gerekçesiyle reddettiğini duyurdu.

Ülke genelindeki tren seferlerinin yaklaşık yüzde 20’sinin yapılabileceğini belirten Network Rail, yolcuları “sadece gerekliyse” seyahat etmeye davet etti.

Demiryolu işçileri 16 ve 17 Aralık’ta greve devam edecek.

İngiltere’de grev dalgası büyüyor

Ülkede artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında maaşların düştüğünü savunan ve bu nedenle yıllık yüzde 11’i aşan enflasyonun altında maaş zammı teklifini kabul etmeyen birçok sendika peş peşe grev kararı alıyor. diğeri

Eylemin ortasında öğretmenler, otobüs şoförleri, liman çalışanları, gazeteciler, kamu çalışanları, ceza avukatları, demiryolu, havaalanı, üniversite, havacılık ve posta hizmetleri çalışanları başta olmak üzere çeşitli meslek kümeleri yer alıyor.

Grev kararlarının yanı sıra, yaşam pahalılığını ve kemer sıkma politikalarını protesto eden binlerce kişi, başta Londra olmak üzere ülke çapında sık sık gösteriler ve yürüyüşler düzenliyor.

Hükümet ise artan grev dalgasıyla baş etmenin yollarını arıyor. Bu bağlamda İngiliz hükümeti, greve gitmekte ısrar eden işçi sendikalarını “sert karşılık verebilecekleri” konusunda uyardı ve grev dalgasına karşı yeni yasalar üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu