Haber

2023 Dakar Rallisi’ne Toyota damgası

Toyota Gazoo Racing, Nasser Al-Attiyah ve yardımcı pilotu Mathieu Baumel ile üst üste ikinci kez Dakar Rallisi’ni kazanırken, 2023 Dakar Rallisi’ni üç otomobille de kazandı.

31 Aralık 2022’de Suudi Arabistan’ın kuzeybatı kıyısında başlayan ralli, 15 Ocak’ta Dammam’daki bitiş noktasında tamamlandı. GR DKR Hilux T1+ yarış otomobilini bitiş çizgisine birincilikle ulaştıran Nasser Al-Attiyah, yarış boyunca yüksek performansını ve istikrarını koruyarak en yakın rakibini 1 saat 20 dakika 49 saniye geride bıraktı.

Toyota ile üst üste ikinci, Toyota ile ise toplamda üçüncü galibiyetini elde eden Nasser Al-Attiyah, kariyerinde kazandığı beş Dakar Rallisi galibiyetiyle başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Toyota her yarışta geliştirdiği Hilux ile kalitesini, dayanıklılığını ve güvenilirliğini bir kez daha kanıtladı. Nasser Al-Attiyah, GR DKR Hilux T1+ ile 2. Etapta liderliği ele geçirdi ve bir daha rakiplerinin gerisinde kalmadı.

Toyota Gazoo Racing için yarışan Giniel de Villiers, arka arkaya 20. Dakar Rallisi’ni tamamladı ve genel klasmanda dördüncü oldu. Giniel de Villiers bu sonuçlarla ilk 5’te bitirenlerin sayısını 15’e çıkardı. GR DKR Hilux T1+ ile yarışan Henk Lategan ve yardımcı pilotu Brett Cummings, genel klasmanda beşinci oldu. Böylece Toyota Gazoo Racing, 2023 Dakar Rallisi’ne hakim oldu ve üç otomobille ilk 5 içinde yer aldı.

Kariyerinin ilk Dakar’ında podyuma çıktı

Toyota Gazoo Racing’in yanı sıra Toyota Hilux T1+ ile yarışan özel katılımcılar da vardı. Dakar Rallisi’ne ilk kez katılan Lucas Moraes, üçüncülüğü alarak Toyota’nın başarı öyküsüne bir yenisini daha eklemeyi başardı. Böylece Dakar’da ilk 5’te dört Toyota Hilux yer aldı.

2023 Dünya Ralli-Raid Şampiyonası’nın açılış yarışı olan Dakar’da Nasser Al-Attiyah 85, Toyota Gazoo Racing ise 65 puana sahip. Şampiyonda bir sonraki yarış, Şubat ayının son haftasında yapılacak olan Abu Dhabi Desert Challenge olacak.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

kozlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu